Recenze
Recenze a test Bosch MUM4655EU

Kvůli přípravě nových stránek s kuchyňskými roboty, jsme trošku zanedbali přípravu recenzí a článků. Snad čekání vyváží nové přehledné stránky. K recenzi jsem tentokrát dostal robot, který je v pravidelném provozu 3 měsíce – Bosch MUM4655EU. A hned zkraje musím říct, že to na něm nebylo vůbec znát. Dostal jsem jej zabalen v původní krabici. Při vybalování jsem hledal jakékoli škrábance – marně. Pojďme se podívat, jaký je kuchyňský robot Bosch MUM4655EU Aktualizováno v březnu 2021

Robot je vybaven 3 metlami – na hnětení, míchání, šlehání, plastovou mísou s krytem proti rozstřiku. Dále je vybaven plastovým mixérem, krouhačem se 3 disky, mlýnkem na maso a praktickým držákem na příslušenství. Manuál v češtině jsme hledali marně, je však dostupný na stránkách fy Bosch, nebo jej můžete stáhnout u nás z karty produktu.

Tělo robota

pracovní polohyCelé tělo je plastové. Robot jako takový je velmi lehký (dobře se s ním manipuluje) – plast je plast. Aby po stole při práci nepochodoval, zespod má 4 přísavky. U těch jsem si okamžitě vybavil mé první hrátky s počítačem a připojením joysticku. Ten měl podobné přísavky, které po roce byly celé zpuchřelé, a samozřejmě joystick nedržel. To bylo před 20 lety. Vývoj snad pokročil a výrobce má takové věci vyřešené, či minimálně nabízí náhradní díly.

Konstrukce je oproti konkurenci trošku jiná. Na základnu je v jednolitém celku napojena po straně jakási „noha“, ke které je na kloubu připojeno kyvné rameno. To má 5 poloh, které se aretují pomocí velkého žlutého tlačítka. K tlačítku mám výhrady – dost často se totiž při úpravě polohy ramene zasekávalo a bylo nutné ramenem kapku pohýbat. Zkrátka rameno okamžitě nesedlo do určené polohy. S trochou cviku, kdy už uživatel tuší správné rozmístění poloh, se tlačítko zasekávalo méně, ale i tak to dost vadilo.

Po straně ramene je otočný ovládač, který má 4 pracovní rychlosti + polohu parkovací (dostanu se k ní dále). Rychlosti nejsou stejnoměrně odstupňovány. Je například velký rozdíl mezi 1 a 2 a mezi 2 a 3. Nárůst rychlosti z 2 na 3 je poměrně razantní.

Rameno má celkem 3 přípojná místa – zespodu se připojují míchací a hnětací metly, mlýnek na maso. Z druhé strany (shora) ramene pak krouhač a zezadu (překlopením ramene je to spíše nahoře) pak mixér.

Zepředu na „noze“ je praktický návod, jaké rychlosti je možné použít s konkrétním zařízením. Přívodní kabel se dá zatlačit do těla robota. Bohužel jeho délka není nijak závratná. V podstatě je potřeba jej mít umístění v těsné blízkosti zásuvky.

Zpracovávání surovin, test příslušenství

Jako první jsme testovali míchací metly (zkoušeli jsme borůvkový koláč). V příslušenství jsou celkem 2 – velká, tzv. balónová metla a pak plochá s volným prostředkem. Někteří prodejci na svých stránkách tvrdí, že robot má planetární systém mísení. Nemá.  Metla je pouze vychýlena ze svislé polohy.

Přípojné místo je chráněno gumovou ochranou, což je jen dobře – přece jen rozstříknuté těsto by se špatně dostávalo dolů. Metly i hák se do otvoru zasunou a následně docvaknou.

022-pripojeni

Míchací nádoba je opatřena převislým okrajem, za který se nádoba dobře drží. Zespodu je opatřena rámem, díky kterému se částečně zasunuje do podstavce robota a částečně se opírá o stůl. Před mísením, hnětením je potřeba metly, hák uvést do parkovací polohy. Ta se nastavuje pootočením ovládače rychlosti. Metla se pak pootočí do potřebné polohy. Bez toho jde robot zavřít jen obtížně. Nastavení metly do parkovací polohy mi přišlo takové těžkopádné, neúplné, nedotažené do konce. Jakoby výrobce příliš šetřil. Pokud jsem ovládač přidržel příliš krátce, metla se pootočila jen kousek. Délka puštění parkovací polohy závisí na poloze metly. Pokud se má jednat o funkci parkování, pak si myslím, že daleko vhodnější by bylo jen ťuknutí do ovládače a metla (hák) sama zaparkuje. A je úplně jedno z jaké výchozí pozice se to bude dít. Ideální by bylo tlačítko.

U míchací nádoby jsme zaznamenali ještě jeden problematický bod. Tím je dno nádoby, které je dost vypouklé dovnitř. Robot je navrhován pro malé objemy surovin. Když jsme však zkoušeli koláč (jednalo se o koláč do skleněné kulaté formy, tj. malý objem), zpracování žloutků s cukrem byl problém. Uprostřed nádoby zůstávaly nesmíchané suroviny, metla se k tomu zkrátka nedostala. Zpracování bílků, nebo většího množství surovin již bylo bez problémů.

I když je k robotu dodáván i kryt proti rozstřiku, nemuseli jsme jej použít. Rozsah rychlostí při námi testovaném množství nebyl velký a tekutiny, bílky se držely bez problémů v míse.

Jako další jsme zkoušeli mlýnek na maso. Rameno robota se musí celé pootočit, nebo spíše sklopit, a teprve na něj se mlýnek připevňuje. Tělo mlýnku je kovové, jen vnitřek přípojného místa je opatřen plastovým trnem. Účel je stejný jako u konkurence – kdyby náhodou do pohybujícího se vřetena spadlo něco, co tam být nemá, trn se rozlomí a mlýnek se zastaví. Zabrání se tak poškození robota. Mlýnek je malý, tomu odpovídají i mlecí desky (ty jsou jen 2), které nejdou nahradit deskami z klasických ručních mlýnků.

017-mlynek-a-miska

Zpočátku jsem kroutil hlavou nad umístěním mlýnku. V anglickém návodu jsem snadno přehlédl možnost jiného zapojení. Při námi zkoušeném zapojení, bylo ústí hlavy s mlecí deskou umístěno tak nízko nad pracovní deskou, že pod něj nestrčíte ani malou misku. Až při podrobném studiu staženého českého návodu, jsem si všiml, že mlýnek je možné zapojit i jinak. Rameno stačí vyklopit do nejvyšší polohy a mlýnek nasadit výše. Pak je mletí masa bez problémů.

Bosch k MUM4655EU dodává plastový mixér, který neurazí, ani nenadchne. Výrobce tvrdí, že je možné použít i vařící suroviny – max. 0,5 litru. Já osobně bych byl hodně opatrný. Plast mixéru na nás nepůsobil zvlášť bytelným dojmem. Ale tohle je problém všech plastových mixérů napříč všemi výrobci. Co mi však na mixéru přišlo divné je závit. Mixér je složen ze tří částí – těla mixéru, placky s trnem a plastového kroužku se závitem, kterým se mixér připevňuje na robot. Kroužek má na obou stranách stejný závit, takže připevněním na robot jej dotahujete i k tělu mixéru, to až tak nevadí. Opačně to je již horší. Odšroubováváním z těla mixérů se povoluje i závit na těle mixérů. Snad to tak nevadí, spíše jde o pocit z rozlití. Placka s trnem je však připevněna dobře. Řešením je při odšroubování držet přímo kroužek a pak jde kroužek s mixérem krásně oddělat. U mixéru ještě zmíním nálevku, která je v krytu víka. Je vidět na přiložených fotografiích.

Posledním testovaným kusem je krouhač, strouhač na zeleninu, ovoce, sušené plody, apod. Ten mě vyloženě nadchl, i když i tady mám malou výtku. Krouhač je složen z několika částí – těla, krytu, středového posuvníku, 3 kotoučů a pěchovadla. Na robot jsem jej zkoušel namontovat dvěma způsoby:

 1. nejprve jsem na robot našrouboval základnu, nasunul posuvník (trn se dvěmi pádýlky, které posunují suroviny do otvoru ven), na něj pak zvolený kotouč a celé jsem to uzavřel víkem,
 2. všechny součásti jsem smotnoval v ruce a nasledně našrouboval na robot.

Druhá varianta šla o poznání lépe. Proč? Dostávám se tím k té malé výtce: výrobce totiž u krouhače zapomněl na aretaci a spodek se mi tak neustále povoloval. Nejvíce jsem to pociťoval právě při kompletaci podle prvního způsobu. Tím nechci říct, že u 2 se to nepovolovalo. Přitom by stačilo v bodu dotažení přidat malý výstupek a bylo by po problému.

012-krouhac-2

Krouhací, strouhací kotouče jsou značně ostré, pozor na pořezání. Dva z nich jsou oboustranné – hrubší/jemnější strouhání nebo krouhání. U pěchovadla musím ocenit originální nápad s odměrkou. Vnitřek pěchovadla je prázdný a jde jej jako odměrku použít.

Maximální zpracovatelné množství

Potravina Max. množství
Smetana 600 g
Bílek 8 ks
Mouka 1000 g
Třené těsto až 2700 g
Kynuté těsto 1400 g

Zhodnocení

Robot je určen spíše pro menší domácnosti, kde svou práci bez problémů zastane.  Pochybnosti mám o maximální hmotnosti třeného těsta (k testu jsme se nedostali), přece jen se jedná o plast, při tak velkém objemu by plastové převody nemusely vydržet. Robot zvládá jak hníst těsto, šlehat bílky, tak strouhat, krouhat, mixovat. Na kuchyňské lince nezabere mnoho místa. Vzhledem ke své hmotnosti a velikosti si jej velice dobře dovedu představit uklizené někde ve skříni. V případě potřeby stačí jen vytáhnout a začít používat.

Plusy Mínusy
+ kompaktnost – aretace ramene
+ hmotnost – umístění mlýnku na maso
+ cena – parkovací poloha
+ příslušenství – krátký přívodní kabel

nejprodavanejsi-rijen-2013

Fotogalerie


Autor recenze: Radomír Pavelka | Publikováno: |

Komentáře uživatelů

 1. Marie Štursová

  Dobrý den,četla jsem několik recenzí na tento robot i na jiných webech a nechápu jak někdo může tento robot doporučit,protože já s ním spokojená nejsem.Vždy jsem si myslela,že značka Bosch je zárukou kvality.Dnes si to už nemyslím.U krouhače mi odešel unašeč tzv.pojistka struhadla s odstupem času celkem 3x při. Jednou se zlomila kovová ojka unašeče,po druhé se ulomily trny na které se nasazuje struhadlo a po třetí se ulomily lopatky unašeče. Takže jsem zaplatila již cca 1000,-kč za tzv. pojistky struhadla a jsem v současnosti zase bez krouhače.Než bych koupila další,koupím si raději jiný robot,který snad bude stavěn na reálnou zátěž , normální potřeby v domácnosti.Dcera vlastní stejný robot a jí se pro změnu porouchala pohonná jednotka tak, že funguje pouze na vysokou rychlost. No a další zkušenost mám s
  BOSCH MUZ4GM3- mlýnek na koření,semena,mák ,který již při druhém mletí (!) také vypověděl službu – prasklo ozubené kolečko převodu unašeče ,bohužel těsně po záruce.Celý unašeč sice lze opět dokoupit jako náhradní díl za cca 400,-kč. ,ale při ceně mlýnku,která se nyní pohybuje cca1300,-a já ho kdysi koupila za 1700,- , se mi toto jeví jako velká nehoráznost firmy Bosch a nesmysl do tohoto „pomocníka“ vkládat další peníze.Za pořizovací cenu tohoto výrobku cenu,bych očekávala jinou kvalitu.Všechny uvedené závady nepovažuji za „náhodu“,ale důmyslné a cílené tahání peněz z kapes zákazníků firmou Bosch.Takže já bych nikomu tento robot nedoporučila.

  23.2.2016 at 14:22
 2. Martin Vrána

  Musím souhlasit, ty plasty se strašně lámou.

  4.3.2016 at 2:52
 3. Martynková

  Prosím o zaslání 1 ks nože ke strojku – mlýnek na maso BoschMUM4655EU, nebo uveďte adresu , kde bych jej mohla objednat. Děkuji za odpoveď

  10.5.2016 at 13:03
 4. Jaroslav

  Dobrý den .
  prosím o radu,kde koupit náhradní díl k robotu Bosch PROFI MIXX 46.
  Jedná se o nůž na krouhání zelí.
  Kolik je cena a pod.
  Díky za info.

  17.11.2019 at 13:56

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2021 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top