Jak se starat o kuchyňského robota

Na několika fórech se objevily otázky: Jak se starat o kuchyňského robota; Zda je možné jej mýt v myčce; Co použít na čištění; Je potřeba něco mazat? Pokusím se odpovědět, i když odpovědi nejsou jednoduché. Jestliže by se totiž jednalo pouze o jednu značku robota, bylo by to snadné, ale v tak širokém spektru snadné není. Každý výrobce je jiný a dokonce čištění jednotlivých řad jednoho výrobce je jiné.

Myčka nebo ručně?

U mytí je třeba si uvědomit, co chcete umýt. Jestliže budete chtít umýt pouze tělo, vystačíte si většinou jen se suchým nebo vlhkým měkkým hadříkem, případně houbou. Záleží, jak moc je robot ušpiněn, zastříkán. Protože hlavně říká těsta, výroba másla, šlehání sněhu, odšťavňování, atd. dokáží tekutinu dostat i do míst, o kterých byste vůbec neuvažovali. Rozhodně se vyvarujte použití agresivních přípravků na bázi písku. Zvláště u plastových dílů byste si vyrobili velmi rychle rýhy. Plasty na robotech nebývají zvlášť odolné.

kenwood-food-processor-desky

U příslušenství je to jiné. Tady je potřeba se podívat do příručky na doporučení výrobce a pak ještě myčku použít s rozumem. Řada výrobců, kvůli prodejnosti, napíše, že příslušenství se dá mýt v myčce, ale pohledem na jednotlivé součásti zjistíte, že nejsou zrovna z kvalitního materiálu. Nebo materiál může být kvalitní, ale zase je tenký a agresivní prostředky v myčce by mu nedělaly dobře. Příkladem může být srovnání řady recenzovaných Kenwood Chef a Kenwood Prospero. Kenwood Chef má nerezovou mísu pevnou ze silného plechu bez dalších dílů (je to jeden celek), kdežto u Prospera, ač je mísa také z nerezu, je použit slabší plech, navíc spodek pro upevnění je plastový. U Prospera bych myčku nedoporučil. Stejné je to i s ostatním příslušenstvím.

Do myčky nebo pod tekoucí vodu nepatří ty části, jejíž části jsou namazány tukem, vazelínou, či jiným mazadlem. Ty otřete vlhkým hadrem, houbou a vyhněte se namazaným místům.

Rada: Před mytím se podívejte do příručky a použijte selský rozum

Jaké prostředky použít na čištění?

V podstatě odpověď najdete mezi řádky předcházející otázky. Pokud to jde používejte pouze čistou vodu, případně jar na umývání nádobí a měkký hadřík nebo houbičku. Vyvarujte se používání drátěných mycích prostředků, agresivních mycích prostředků, prostředků na bázi písku, apod. Příslušenství hned umyjte, nenechávejte suroviny na metlách, hácích, mísách, atd. zaschnout. Pokud se toto již stane, nepoužívejte zmíněné prostředky, ale nechce zaschlou špínu odmočit.

Rada: Použijte pokud možno pouze čistou vodu (případně jar na nádobí) a měkký hadřík nebo houbičku

Je potřeba něco mazat?

Odpověď na tuto otázku opětně najdete v příručce. Řada lidí příručky vůbec nečte a roboty následně trpí. Některé roboty není potřeba vůbec mazat, starat se o ně, některé naopak péči vyžadují. Přece jen jsou v nich převody, které pro svůj správný chod potřebuji sem tam dodat tuk. Pokud takový robot máte, vždy se podívejte, jaké mazadlo můžete použít. Ne všechny jsou vhodné.

Roboty svépomocí nerozebírejte, svěřte jejich péči raději odbornému servisu.

Rada: Poraďte se s příručkou, co dělat, když…

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zajímá Vás něco? Položte svou otázku v komentářích

Electrolux-EKM-4000-2

 


Autor: Radomír Pavelka | Publikováno: |

Vyběr podle značky

Další recenze

Další recenze a testy kuchyňských robotů najdete na portále Arecenze.cz – zde doporučujeme recenze nejlepších kuchyňských robotů a zde mixérů. Využít také můžete článek jak vybrat kuchyňský robot na portále https://www.roboty-kuchynske.cz/

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2021 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top