Recenze
Recenze a test Kenwood HB 890

Minulý týden nám do redakce na test přišel první tyčový mixér – Kenwood HB 890. Trošku neplánovaně, měl to být vánoční dárek. Po prvním rozbalení se na rty dral úžaslý vzdech: „Uaaau, to chci… “ Bohužel byl první a poslední. Ale nebudu předbíhat, pojďme se něj podívat, nedočkavci najdou sumář v závěru článku. aktualizováno v březnu 2021

Obsah balení

Kenwood HB 890 přišel ve velké černé krabici o rozměrech 37,5 x 27,5 x 31 cm. Hmotnost krabice je 3kg. V krabici, hned nahoře, je úhledně v černém obalu zabalen návod společně s několika recepty. Recepty jsou na samostatných kartách o velikosti A5 pro vložení do kuchařky. Ač je manuál i v češtině, recepty jsou pouze v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.

kenwood-hb-890

Pod manuálem se ukrývá tělo mixéru v krásné bílé barvě, dále je tam jedna menší noha, šlehací nástavec a krouhací disk. Zbytek příslušenství, tj. sekací nádoba s víkem, nožem a s držákem všech komponent a XL noha pro mixování polévek je ve spodní části krabice. První potěžkání samotného mixéru a obhlédnutí ostatního příslušenství ve mě vyvolalo onen úžaslý povzdech.

Tělo mixéru je kovové, patřičně těžké že konečně máte pocit, že něco držíte v ruce. Hmotnost s menší nohou je okolo 1,1 kg. I ostatní příslušenství působí majestátně – nohy jsou z leštěného kovu (s výjimkou XL nohy, viz dále), sekací nádoba je z tlustostěnného plastu dole opatřena gumou proti prokluzu. Plastový je i držák na jednotlivé komponenty. Všechny nože a disk jsou kovové a pěkně ostré.

Při vybalování nevíte, co dříve obdivovat.

Testy

XL noha

Jako první jsme vyzkoušeli XL nohu pro mixování brokolicové polévky. Nasazení nohy je jednoduché. Na boku mixéru je výstupek, na bocích noh a dalšího příslušenství je pak vykousnutí. Stačí spárovat a lehce zatlačit. Pro rozdělání je na boku tlačítko. Mixér má celkem 5 rychlostí, které se nastavují nahoře pootočením voliče. Spuštění mixéru je pak pomocí velkého tlačítka na boku.

Noha je celá kovová, jen dole je masivní plastový lem, který má zabránit poškrábání hrnců a pánví. Nůž je kovový a má tři břity. Každý s jiným sklonem. Kenwood tento systém nazývá triblade. Zkoušeli jsme mixovat postupně na všechny rychlosti. První tři rychlosti byly v pohodě, u těch vyšších se pak z nohy ozývaly nespecifikovatelné pazvuky. Jako by převody v noze nestíhaly. To samé se opakovalo i u druhé nohy. Těžko říct, zda se v tomto případě jedná o vadu konkrétního výrobku, nebo je to standard. Každopádně u levných tyčových mixérů jsme se s tím nesetkali. Polévka byla vymixována dobře.

Šlehací nástavec

Pro vyzkoušení šlehacího nástavce jsme zvolili bílkovou bábovku. Šlehali jsme 5 bílků, následně přimíchávali mouku a ostatní suroviny. Co nás překvapilo, byly vibrace. U tak těžkého přístroje bych čekal, že to bude vyřešeno. Bohužel ne. Sníh se však ušlehal bez problémů, stejně tak i další míchání.

Sekací nádoba s krouhacím diskem

Sekací nádoba je, jak bylo řečeno, celá plastová. Uprostřed je kovový trn na který se nasazuje buď sekací nůž nebo nástavec s krouhacím diskem. Nůž i nástavec se nasadí na trn a malounko pootočí, tím dojde k aretaci. V obou nástrojích jsou pružinky. V případě, že se nepodaří aretace, nůž i nástavec povyskočí a nádoba nelze uzavřít.

Dole je mísa opatřena protiskluzovou gumou, která se dá oddělat. Na boku nádoby je měrka. Objem nádoby je 1 litr. Nádoba na kuchyňské lince díky gumě dobře sedí, neklouže.

Kenwood HB890-4

Nejprve jsme zkoušeli krouhací disk. Ten je oboustranný, z jedné strany strouhá, z druhé strany pak plátkuje. Do nádoby je potřeba nejprve nasadit trn, na něj nasadit disk a celou nádobu uzavřít víkem. Víko je masivní díl smontovaný z několika částí. Na bocích jsou dvě zacvakávací madla, díky kterým víko na nádobě dobře drží. Součástí víka je velký plnící otvor, který se dá pomocí redukce zmenšit. Redukce slouží zároveň jako pěchovadlo. Ve víku jsou převody. Bohužel víko netěsní a při mytí se do něj dostává poměrně dost vody, kterou je potřeba vytřepat. Víko nejde rozebrat, proto netuším, co voda časem s převody udělá.

Disk je v nádobě poměrně nízko. Očekával bych, že bude blíže víku. Při strouhání zůstávají nedostrouhané zbytky právě v této mezeře – viz foto. Po strouhání jsme chtěli jablka s mrkví přendat do mísy a tady jsme narazili na další problém. Mísa nemá madlo, nejčastěji proto při vyklápění mísu budete držet za spodní hranu s gumou. Ta však nedrží nijak pevně a skouzává. V ruce vám tak zůstane pouze guma.

Kenwood HB890-11

Sekací nůž jsme vyzkoušeli na závěrečné mixování paštiky. Paštiky připravujeme docela často, takže jsme byli zvědavi, jak se právě s touto činností Kenwood HB890 vypořádá. Náš starý tyčový mixér má malou nádobu, takže musíme mixovat několikrát. Výsledek je však dokonalý. Tady se o dokonalém výsledku mluvit nedalo. Díky objemu se paštika dá vymixovat na 2x, ale ten výsledek… Paštika byla zkrátka hrubozrnější. Zkoušeli jsme i menší množství, ale bez větší změny ve výsledku.

Podstavec

Poslední součástí je plastový výlisek, na který se nasunují mixovací nohy, šlehací nástavec a doprostřed pak sekací mísa. Mixér již bohužel neumístíte, ten musíte mít někde bokem. Sadu, bez mixéru, tak můžete umístít kdekoli na kuchyňské lince, abyste měli vše hned po ruce.

Závěr

Tyčový mixér Kenwood HB890 působí díky kovovému tělu a použitému materiálu na ostatní komponenty elegantně a v kuchyni luxusně. Používání je však již sporné. Vyšší rychlosti vyluzují divné zvuky při použití mixovacích noh. Systém triblade nás nijak neoslovil. Nezjistili jsme žádné výhody oproti klasickým tyčovým mixérům. Guma na spodní hraně sekací nádoby má výhodu v neklouzání na stole, nevýhodu je pak snadné oddělání, které způsobuje vyklouznutí mísy z rukou. Krouhací disk je v nádobě umístěn moc nízko a proto nad ním zůstává poměrně dost nedostrouhaných zbytků. Vzhledem k současné ceně něco přes 2000,- Kč a výše uvedeného se nám zda tyčový mixér zbytečně drahý.

 

Fotogalerie


Autor recenze: Radomír Pavelka | Publikováno: | Štítky:

Komentáře uživatelů

  1. Katka

    Dával by smysl tedy například Tefal HB863A38 zmíněný v tomto výběru https://www.arecenze.cz/recenze-tycovych-mixeru/ ? Cenově vychází zhruba na polovinu, přitom robustný by měl být taky a se slušným výkonem.

    7.10.2019 at 23:01

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2021 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top