• Úvod
  • Recenze
  • Recenze a test KitchenAid Artisan 5KSM150(6)PS

Recenze
Recenze a test KitchenAid Artisan 5KSM150(6)PS

Dnešní recenze je věnována nekorunovanému králi mezi kuchyňskými roboty – Kitchen Aid. Tento robot je vyráběn v několika málo modifikacích již několik desítek let a stále se drží na špici toho nejlepšího, co můžete do kuchyně získat. Pro recenzi byl vybrán Artisan 5KSM150(6)PS, se kterým má uživatelka více než 12-ti leté zkušenosti. Robot si v roce 2001 přivezla z Ameriky, protože v tehdejší době byl dovoz přece jen levnější, než nákup u nás. Dnes se již nákup v cizině nevyplatí. Rozdíl několika stokorun, nevyváží „ztrátu“ záruky. Aktualizováno v beznu 2021

Balení

Zakoupením samotného robota si domů přivezete krabici o rozměrech 41,9 x 41,4 x 27,9 cm. Samotný robot po vybalení má 35,3 x 35,8 x 22,1 cm, tj. krabice zabírá jen nezbytné místo. Společně s robotem vybalíte hnětací hák, plochý drtič a šlehací metlu. Dále pak velkou nerezovou mísu o objemu 4,83 litru a k ní nalévací štít.

Pojďme se podívat na samotnou konstrukci robota. Robot je celokovový. Krom těla, na rozdíl od většiny konkurentů, má i celokovové převody. Místo klasického převodového řemenu jsou pro přímý pohon použita ozubená kola. O pohon se stará velmi tichý 300W motor s 10 rychlostmi od 58 do 220 otáček za minutu. Hmotnost 11,3 kg společně s protiskluzovými gumovými podložkami zajistí stabilitu za jakýchkoli pracovních podmínek a každého druhu povrchu. Celkově působí robot robustně a ani větší objem zpracovaného těsta jej po ploše neposune ani o píď.

Výrobcem je Artisan označován jako přenosný. Ale pro svou dostupnost v mnoha barevných provedeních si určitě vyberete tu barvu, která bude s kuchyní ladit, a která zajistí trvalé místo na pracovní ploše. Přece jen je velmi nepraktické robot před každou prací vytáhnout a po skončení zase schovat.

Tělo kuchyňského robota je oblé bez zbytečných přechodů a hran. Mnohaleté zkušenosti ukazují, že právě tato volba usnadňuje čištění.

Na těle robota nenajdete žádný kruhový spínač ani display, jen dvě bytelné páky přímo ve výklopném rameni. Jedna slouží k samotnému vyklopení a druhá k volbě rychlosti. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že tato varianta ovládání (páka i umístění) je pohodlnější, než varianty otočného voliče a umístění v samotném těle. Představte si situaci, kdy s robotem pracujete – melete, strouháte, krájíte, atd. – a potřebujete se k němu dostávat ze všech myslitelných stran. U klasického robota musíte někde dole nahmatat otočný, nijak výrazný, volič a otočit jim. V tomto případě páku nahmatáte velice rychle a velice rychle provedete změnu.

Rameno obsahuje dva pracovní výstupy. Jeden zespoda, který je určen pro práci v samotné míse – míchání, šlehání, hnětení, a druhý z čela přístroje, ke kterému se dá připojit jeden z mnoha samostatně dokoupitelných nástavců.

Základní příslušenství

Nerezová mísa s uchem je vyrobena z poctivého silného plechu se kterým není problém v myčce. V základu je k robotu dodáván i její kryt, který zabraňuje rozstřiku potravin po kuchyni, má i nálevku pro postupné přilévání (přisypávání) potravin. V základu jsou i tři nástavce pro hnětení, míchání a šlehání. Čep každého nástavce je opatřen pružinou, která přidržuje nástavec vždy v požadované poloze a nehrozí tak vychození upínací hlavy. Připojení se pak děje pouze nasazením a následným lehkým pootočením.

Dokoupitelné příslušenství

Mimo mixéru (leda jako samostatný přístroj) lze k robotu dokoupit snad všechno myslitelné příslušenství, které rozšíří funkční hodnotu celého přístroje. Mezi příslušenství najdete krouhače, strouhače, lis na ovoce a zeleninu, mlýnek na maso, mlýnek na obiloviny, odšťavňovač, otvírač konzerv, tvarovač na těstoviny, náhradní mísy nerezové i skleněné a mnohé další. K recenzovanému stroji byl dokoupen mlýnek na maso a krouhače/kráječe se sadou krouhacích nožů.

Mlýnek na maso je trošku odlišné konstrukce, než u ostatních výrobců kuchyňských robotů. Překvapí plastové tělo a celkově menší konstrukce – průměr těla je menší, než jsme zvyklí. Plast je však velmi odolný. I po deseti letech jsem nezaznamenal nějaké poškození. Co ovšem může být problém, je problém s velikostí těla a spolu s ním dodávanými děrovanými kotouči. Ty jsou dodávány pouze dva a jejich velikost samozřejmě není standardní, nepoužijete tak kotouče např. z ručního mlýnku. K mlýnku je samozřejmě dodáván nůž, je však samoostřící a oboustranný. Odpadá tak přemýšlení, jak vlastně nůž přijde nasadit. Plastová je i násypka. Příjemně překvapí materiál pěchovadla, které je dřevěné.

Krouhač a kráječ v jednom je určen na kořenovou i plodovou zeleninu, brambory, cibuli, ovoce. Poradí si s ořechy, mandlemi, sýry. V základu je dodáván se třemi bubny – řezacím, strouhacím a plátkovacím. U bubnů mě překvapil materiál os. Ty jsou vyrobeny z plastu. Jedná se o plastový čtyřhran, který se jen zatlačí do kráječe. Desetileté používaní ovšem neponechalo na plastu žádné následky – neprojevilo se žádné opotřebení hran. Ke krouhači/kráječi je možno dokoupit samostatně další bubny – jemný krouhací, loupací, strouhač brambor.

Zátěž a použití

Roboty KitchenAid jsou primárně určeny pro malé provozy – MŠ, malá cukrárna, doplňkové zařízení v kuchyních menších restaurací. Je určen však i pro náročné domácí uživatele. Maximální doba zatížení je cca 10 minut dle tuhosti těsta. Robot zvládá zpracovat těsto až do hmotnosti 2,25 kg, tj. 1,2 kg mouky, což je hmotnost, kterou v domácích podmínkách nezvládne každý. Pokud často pečete např. chleba pro větší rodinu, je tohle právě ta správná volba. Veškeré příslušenství je omyvatelné bez problémů v myčce – ověřeno praxí.

Co je na robotu značně ceněno, je planetární systém mixování, hnětení, šlehání. Činnost je rotační a navíc se rotačně pohybuje jak šlehací metla, tak hnětací hák nebo protínačka (míchací nástavec) a to od středu až po okraj celé mísy. Díky tomu jsou přísady mixovány rychle, stejnoměrně a důkladně.

Závěr

KitchenAid patří mezi velmi kvalitní kuchyňské roboty. Výrobce si je toho samozřejmě vědom a podle toho stanovil i cenu. Následující tabulka ukazuje plusy a mínusy.

Plusy Mínusy
+ velice nadčasový design – cena
+ jednoduché ovládání – minimální počet nástrojů v základním provedení
+ velká kovová mísa s úchyty  
+ výborný planetární systém míchání  
+ tichý  
+ široká možnost dokoupitelného příslušenství  

Vyplatí se tedy koupit KitchenAid do domácnosti? Pokud požadujete nekompromisní kvalitu a nespokojíte se s kompromisy, které nabízí konkurence, pak KitchenAid je pro vás ta správná volba. Stejně tak se určitě vyplatí větší rodině, která stále ještě dá na domácí stravu. Tento pomocník jim zcela jistě ušetří nemalý čas při přípravě chutných pokrmů.

Fotogalerie


Autor recenze: Radomír Pavelka | Publikováno: | Štítky: ,

Komentáře uživatelů

  1. jana provazníková

    Váš robot je můj sen,pokud si můžu k vybavení dokoupit skleněnou šlehací mísu..pak je mé rozhodnutí jasné..děkuji

    15.5.2016 at 20:53

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2021 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top