Kuchyňský robot jako dárek. Který vybrat?

Rok s rokem se sešel a Vánoce již klepou na dveře, tentokrát s číslovkou 2015. Je pomalu nejvyšší čas vybrat ten pravý vánoční dárek. Pokud uvažujete o koupi kuchyňského robota jako dárku, pak jste tu správně. Pokusím se poradit, který robot zvolit pro různé využití a pro různé cenové hladiny. Pojďme se tedy podívat KTERÝ…

Využití

Roboty uživatelé dělí podle převažující činnosti na klasické roboty, které jsou primárně určeny na míchání, šlehání, hnětení, a pak na tzv. food processory, které se zase primárně využívají pro strouhání, krouhání. Samozřejmě obě skupiny mají přesah do skupiny druhé.


Robot pro hnětení, míchání, šlehání

V této skupině robotů doporučuji takový, který má systém planetárního mísení. Velkou výhodou jsou roboty, které mají metly do mísy vedeny shora (dá se s nimi dobře manipulovat). Pokud uvažujete o pečení domácího chleba pro 4-člennou rodinu, pak potřebujete výkonný robot, který bez problému zvládne více jak 1 kg těsta najednou. Výkonné a kvalitní roboty mají kovové tělo, ale hlavně kovové převody, které zvládnou mnohem více než plastové.

Do 4.000,-

bosch-mum52110V této cenové relaci nelze moc počítat s kovovým robotem nebo dokonce s kovovými převody.

Eta Mezo – základní robot Ety, který využívá příslušenství dražších robotů téže značky. Toto lze považovat za výhodu, protože pracovní nástroje oproti konkurenci jsou z masivního výkovku, nejedná se např. u hnětacího háku o drát.Robot zvládne až 1 kg tuhého těsta najednou. Další výhodou je možnost dokoupitelného příslušenství. Nevýhodou je nemožnost použití mixéru.

Bosch MUM52110 – jedná o zástupce páté řady kuchyňských robotů Bosch. Bosch se oprávněně dlouhodobě řadí mezi nejprodávanější kuchyňské roboty v ceně do 6000 Kč. Robot je vybaven řadou bezpečnostních pojistek, které ocení především domácnosti s malými dětmi. Krom základního vybavení je vybaven i food processorem.

 

Do 10.000,-

Tady lze již vybírat stroje, které dokáží zpracovat větší množství těsta najednou. Najdou se však i zde roboty, které svými vlastnostmi patří spíše do předcházející kategorie, ale díky velkému množství příslušenství se dostanou zde. V ceně při spodní hranici lze koupit základ robota pouze s metlami, další příslušenství však jde dokoupit.

Kenwood kMi

kenwood-kmix

Kenwood kMix – stylovka, která je dostupná v mnoha barvách a barevných kombinacích. Kovové tělo s kovovými převody. Papírově slabší robot (500W) zvládne zpracovat velké množství těla. Nevýhodou je nemožnost připojit mixér a příslušenství pro vysoké otáčky, tj. např. food processor, odšťavňovač. Kenwood nabízí velké množství příslušenství k dokoupení.

Kenwood Major KMM770 – jeden z nejlepších kuchyňských robotů v této cenové relaci. Kovové tělo s kovovými převody a základním příslušenstvím, které čítá metly, skleněný mixér s možností zpracovávat vařící suroviny, mlýnek na maso s plničkou uzenin a velkou nerezovou mísou. Další příslušenství lze dokoupit. Kenwood patří v možnostech příslušenství k největším výrobcům. Do 10000 Kč lze pořídit i jiné roboty řady Major nebo Chef. Obě se liší pouze ve velikosti pracovní nádoby.

Eta Gratus – v ceně do 10000 lze pořídit základ s metlami, skleněným mixérem, bubínkovými struhadly a velkou nerezovou mísou. Tělo, stejně jako převody, je kovové. K robotu lze dokoupit další příslušenství. Jedním nich je, oproti konkurenci, mlýnek na mák.

 

Nad 10.000,-

Pro ty, kteří se nespokojí s kompromisy a chtějí špičkovou kvalitu, lze určitě v této kategorii vybrat. Řada robotů z minulé kategorie sem spadne díky rozšíření dodaného příslušenství. Naleznete zde tak i roboty maximálně vybavené.

kenwood-cooking-chefBosch MaxxiMUM XL40G – top model značky Bosch. Elegantní a zároveň výkonný motor, který si poradí opravdu se vším, co mu dáte ke zpracování. V těle robota tepe nejsilnější motor (1600W ) v této kategorii. V základu je vybaven metlami, skleněným mixérem s funkci ThermoSafe, food processorem a velkou nerezovou mísou. Vzhledem vybočuje

KitchenAid Artisan 5K – nekorunovaný král mezi kuchyňskými roboty, kterého touží mít v domácnosti každá kuchařka. Výkon a síla bez kompromisů. Robot má sice papírově slabý motor, ale díky dokonalému zpřevodování si nezadá ani s tím nejsilnějším. Unikátní je také systém ovládání, kdy rychlosti ovládáte posunem páky, což je velmi návykové. V příslušenství jsou 3 metly, 2 nerezové mísy a nástavec na těstoviny. Další příslušenství lze dokoupit. KitchenAid poskytuje na robot nadstandardní záruku – 5 let

Kenwood Cooking Chef KM096 – top model značky Kenwood, který jako jediný na trhu dokáže i vařit (indukční plotýnka). V základní výbavě naleznete skleněný ThermoRezist mixér, food processor, napařovací košík, metly na míchání, hnětení, šlehání, flexi metla, varuvzdorná stěrka, stěrka tvarovaná podle mísy a velká nerezová nádoba. Příslušenství lze samozřejmě dále podle potřeby rozšířit. V kuchyni snad není činnost, kterou by robot nezvládl.


kitchenaid-artisan


Food processory

Pro ty, kteří využívají robot spíše jen ke strouhání, krouhání, přípravě koktejlů, jsou určeny hlavně food processory. Robotů je nepřeberné množství, tyhle stroje nejsou tak náročně na výkon a výdrž. Při výběru hrají roli jiné věci, než u minulé kategorie. Tady doporučuji se orientovat podle velikosti plnícího otvoru, velikosti pracovní nádoby a funkcí mixéru – řada výrobců přímo v manuálu píše, že mixér není vhodný na drcení ledu, o vařících potravinách nemluvě, jen pro pokojovou teplotu.

Do 2.000,-

Základní přístroje, u který nelze počítat s jinou činností než sekáním, strouháním, případně mixováním. Některé mají ve výbavě ještě tzv. emulgační disk, pomocí kterého efektivně ušleháte bílky. Processory se funkčností podobají jako vejce vejci a je velmi těžké vybrat to nejlepší.

philips-hr7628Philips HR7628/00 – kvalitní food processor, který má v základní výbavě plastový mixér, 2 sekací nože, emulgační disk, kotouče pro strouhání a krouhání. Výhodou je, že disk je pouze jeden a má výměnnou desku pro různé velikosti nástavců.

Bosch MCM4000 – základní food processor s výkonným motorem. Výhodou je přihrádka na uložení příslušenství přímo do těla processoru. Vždy je vše na jednom místě a není problém s dodatečným uskladněním. V příslušenství naleznete kotouč s výměnnými deskami pro krouhání, strouhání a plátkování, sekací nůž a emulgační deska.

 

 

Do 5.000,-

V této kategorii již lze koupit food processor, který zvládne hnětat i míchat.

Kenwood MultiPro FDM781 – krásný kompaktní robot hranaté konstrukce. Jeho výhodou je výkonný motor a velký skleněný mixér s ThermoResist funkcí pro mixování vařících i ledových potravin. V základu je krom mixéru nerezové sekací nože, disky pro jemné a hrubé strouhání a plátkování, hnětací nástavec, šlehací metly a stěrka.

Moulinex FP662 – food processor s velkým příslušenstvím v základu – krouhácí, strouhací disky, mixér, sekací nůž, hranolkovač, mlýnek na maso, odšťavňovač, hnětací hák a šlehací metla. Výhodou je velký plnící otvor pro strouhání a krouhání

kenwood-multipro

Nad 5.000,-

Stejně jako u kuchyňských robotů klasické konstrukce, i zde kategorie top produktů. Výběr je zde ovšem docela malý. Za zmínku stojí snad jen značkový KitchenAid a domácí Eta pro milovníky klasické konstrukce.

Eta Bross 0027 – řada domácností má nebo ještě pamatuje na roboty Ety s kruhovou základnou na kterou se nasazovaly pracovní nástroje, nejčastěji mixér a šlehací nádoba. Tento přístroj na tradici navazuje. Základnu však rozšířil ještě o druhou plochu. První je určena pro mixér, druhá pro food processor. Robot má k dispozici obrovské příslušenství – šlehací a hnětací nástavce, sekací nůž, 4 nerezová struhadla, mlýnek na mák, lis na ovoce, mlýnek na maso.

KitchenAid P2 5K – značkový food processor, který nezná kompromisů. Jeho výhodou je velký plnící otvor a pak plátkovací kotouč, které je externě nastavitelný od tenkých po silné plátky. V příslušenství jsou dále sekací nože – kovové, vroubkované, disky pro strouhání, krouhání, hnětací nůž, dvě pracovní nádoby. Na robot je 3 roky záruka.

eta-bross

Závěr

Zkusil jsem vybrat to nejlepší, pokud vám to pomohlo budu rád. Pokud budete mít k jakémukoli přístroji jakýkoli dotaz, napište dotaz do komentářů nebo na mail, pokusím se odpovědět.


Autor: Radomír Pavelka | Publikováno: |

Vyběr podle značky

Další recenze

Další recenze a testy kuchyňských robotů najdete na portále Arecenze.cz – zde doporučujeme recenze nejlepších kuchyňských robotů a zde mixérů. Využít také můžete článek jak vybrat kuchyňský robot na portále https://www.roboty-kuchynske.cz/

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2021 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top