Kuchyňský robot Kenwood Chef KMC570

Recenze
Recenze Kenwood KMC570 06

Důvěrně známý design kuchyňského robotu s výkyvným ramenem, který lze spatřit napříč snad všech výrobců, to je i Kenwood KMC560 08. KMC560 patří mezi střed řady Chef. Pojďme se podívat na to, co za cenu začínají od 7581,- Kč uživatel dostane.

Výrobce Kenwood patří mezi výrobce, který neponechá nic náhodě a podle toho vypadá i balení. Robot je výrobcem zabalen do jediné velké krabice o rozměrech 65,5 x 30,4 x 46,0 cm. Každý díl je navíc ve fólii a uložen v kartónovém obalu. V krabici nic nelítá, každá věc má své místo. Z krabice postupně vybalíte samotný kuchyňský robot, nerezovou mísu 4,6l, skleněný tepelně odolný 1,5l mixér, K metlu, balónovou metlu, hnětací hák, kryt proti rozstřiku, stěrka, oboustranný montážní klíč, velký tištěný manuál, reklamní materiál o dokoupitelném příslušenství, CD se 180 recepty v několika jazycích (bohužel čeština mezi nimi není) a DVD snad s videí funkčnosti příslušenství. Bohužel ani jedno CD/DVD nefungovalo.

Rozměry robota a kde jej umístit

Pro robot počítejte s trvalým umístěním na kuchyňské lince. Tělo robotu není zrovna lehké – 9,1 kg, a pokud jej chcete pravidelně používat, není nejvhodnější jej neustále vytahovat a schovávat. Navíc díky rozměrům se do klasické kuchyňské linky sotva vejde. Samotný přístroj bez mísy je hluboký jen 16,7 cm (je potřeba ale připočítat cca 1,5 cm na kabel) a široký 35 cm. Mísa je vysoká 17 cm, dole má průměr necelých 14,2 cm, horní průměr je 23,5 cm. Zadní část přístroje musí být od stěny vzdálena minimálně 10 cm, protože rameno se při zvedání naklání dozadu. Výška robotu s vyklopeným ramenem je 47 cm, což je poměrně dost. Ještě více prostoru ale budete potřebovat v případě připojení mixéru. To se pak výška zvedne na 55 cm + připočtěte manipulační prostor pro nalévání tekutin do mixéru. Tělo robota je celokovové, stejně tak i vnitřní převody. Je to zdůrazněno ze dvou důvodů – u ostatních výrobců to není zcela běžné.


Videorecenze


kenwood-kmc570-06-chef-premier-mixer

Aby se totiž dostali na oku lahodící cenu, tak tvoří různé ústupky. Navenek se chlubí celokovovým tělem, ale to co uživatel nevidí… Kovové převody např. nahrazují plastovými. Druhým důvodem zmínky je vyšší hlučnost robota. Kovové díly zkrátka na tišší chod nemají šanci. Pokud vám o něco málo vyšší hlučnost při maximálních otáčkách nevadí, považoval bych to spíše za zanedbatelnou nevýhodu. Ale vraťme se k tělu přístroje. Jediné co je plastové, je otočný volič, páčka na odklopení ramene a krytka čelního výstupu. Plasty jsou to ovšem bytelné, nikde neohýbají, působí festovně. Robot má celkem tři výstupy pro připojení příslušenství – jeden klasický zespodu ramene, do kterého se připojují metly, zepředu pod krytkou druhý pomaloběžný pro mlýnek na maso, nástavce na těstoviny, lis na ovoce, atd., a třetí rychloběžný je shora vzadu pro připojení mixéru, mlýnku na koření, odšťavňovače, atd. Jediné ovládaní je na pravé straně. Robot má velký otočný ovladač pro 8 rychlostí + 1 pulsní. Vlevo dole od ovládače je pak páčka na výklopné rameno.

První sestavení

Prvotní sestavení je velmi intuitivní a většina uživatelů nebude potřebovat návod. Většinou stačí nasadit a kousek pootočit. To se týká jak metel, mísy, mlýnků, tak mixérů. Nejprve je potřeba vyklopit rameno, zespodu na něj nasadit kryt. Tady je (snad) první slabina – kryt drží jen za výstupky, jen se nasadí. Ze zkušeností z jinými přístroji se většinou takové výstupky velice rychle „ošoupou“. Snad v tomto případě vzhledem k bytelnosti plastů, tohle bude výjimkou. Následně se nasune a mírně pootočí mísa. Jde to trošku ztuha a je potřeba vyvinout trošku síly, ale vzhledem k plánovanému častějšímu použití, je to vhodnější. Jako poslední je potřeba zvolit metlu a rameno zaklapnout do pracovní polohy. Výrobce udává před použitím zkontrolovat umístění metly v rámci mísy. Metla by se měla takřka dotýkat dna. Neměla by ovšem o dno škrtat K nastavení se používá výrobcem dodávaný klíč. Nad samotnou metlou je aretační šroub, kterým povolováním nebo utahováním nastavujeme výšku metly.

kenwood-kmc570-06-chef-premier-miseni

Jak funguje

Kenwood KMC570 06 působí robustním solidním dojmem. Při zapnutí na nejnižší rychlost nebo nízké otáčky vydává celkem tichý zvuk. Větší hluk vydává až při vyšších otáčkách, ale to je způsobeno technickým provedením a je potřeba se s tím smířit. Jako první jsme vyzkoušeli šlehání bílků, které je pro každý robot náročné. Zde se velmi osvědčil planetární systém míchání. Použili jsme balónovou metlu. Výrobce doporučuje přístroj pustit na nejnižší chod a postupně zvyšovat do maxima. Z počátku se nic neděje, až má člověk díky velikosti mísy pocit, že 4 bílky jsou málo, ale za chvíli vše začne nabývat až nakonec se povedl pevný tuhý sníh. Výrobce udává, že robot zvládne najednou až 12 bílků. Dalším v pořadí bylo těsto na chleba. U řady přístrojů s hnětacím hákem je problém s výkonem motoru. Tady si hák doslova s těstem pohrával a motor se ani „nezadýchal“. Výrobce udává, že robot zvládne až 1,36 kg mouky pro tento typ těsta. Hmotnosti pro ostatní těsta ukazuje následující tabulka.

Co všechno robot zvládne

linecké těsto váha mouky 680 g
tuhé kynuté těsto váha mouky 1,36 kg
tuhé kynuté těsto britského typu celková váha 2,18 kg
měkké kynuté těsto váha mouky 1,3 kg
měkké kynuté těsto kontinentálního typu celková váha 2,5 kg
biskupský chlebíček celková váha 2,72 kg
bílky 12

Při použití pracovní mísy, může být nevýhodou, že mísa je bez uší. Ve většině případů to sice nevadí, ale úchop za uši by byl v případě přenášení s rukama od mouky jistější.

Kenwood Chef a příslušenství

Krom metel, společně s přístrojem je k dispozici mixér. Nádoba je vyrobena z masivního skla. Pokud si vzpomenete na staré bytelné mixéry od ETY, pak tady má nádoba ještě silnější stěny. Samozřejmě to něco váží. Je tepelně odolná, takže není problém umixovat vařící tekutiny, např. polévky. Navíc na rozdíl od ETY má ucho na přenášení, takže se nespálíte. Díky zakoupenému přístroji společně s dalším příslušenstvím, jsme mohli otestovat ještě bubínkové struhadlo, lis na bobuloviny a mlýnek na maso.

Mlýnek na maso

Prodává se pod označením AT950A. Ten jsme testovali při výrobě domácích klobásek. Na průběh se můžete podívat zde. Společně s mlýnkem jsou dodávány 3 děrované kotouče s průměrem díry 3, 5, 8 mm. Kotouče jsou standardizované a tak není problém použít i ty z ručních mlýnků. S mlýnkem je dodávána i plnička střev na tři různé velikosti, pracovní deska společně s poklopem, která se nasazuje na plnící otvor a pěchovadlo. Nůž mlýnku je vyroben z kvalitní oceli a je dostatečně ostrý, aby se při práci mlýnek minimálně ucpával. Mletí masa jde velmi snadno a i přes větší množství si s ním robot velice rychle bez ucpání poradí. Pohodlně se pracovalo i s plničem klobás. Mlýnek jel na 3 rychlostní stupeň a klobásy se krásně naplnily.

Lis na bobuloviny

K excelentním prvklm příslušenství patří lis na bobuloviny. Je dodáván buď samostatně (označení AT644) nebo společně s bubínkovým struhadlem (označení AT642). Měli jsme doma zapůjčený přístroj přímo na lisování a odšťavňování, ale ten se musel při práci každou chvíli čistit, zanášel se. Práce byla nepohodlná. U lisu od Kenwoodu nic podobného nehrozí. Snad je to speciální konstrukcí, velikostí otvorů v sítu, nebo něčím jiným, ale při lisování, jsme ani jednou nemuseli lis čistit, práce šla rychle kupředu, vylisovaný odpad byl velmi suchý, tj. maximum šťávy prošlo do nádoby. Konstrukci lisu ukazuje obrázek.  V manuálu je přesně popsáno, jakou rychlostí ten který typ ovoce nebo zeleniny lisovat.

kenwood-kmc570-06-chef-premier-prislusenstvi

Bubínkové struhadlo

V sadě s lisem na bobuloviny je dodáváno celkem 5 struhadel – jemné strouhání, hrubé strouhání, tenké plátky, silné plátky, strouhá tvrdých potravin (např. parmazánu). Při nasazení strouhací jednotky a bubnu, dochází k velkému předsazení přístroje, tj. nárok na další místo, navíc společně s délkou ramene můžete vytvořit již velkou páku, zvláště při strouhání brambor nebo parmazánu. V tomto případě, je vhodné tlačit rukama proti sobě – jednou zespodu struhadla a druhou shora na strouhanou potravinu. Motor je dostatečně silný na to, aby takový proces utáhl. Samozřejmě není vhodné tlačit nadměrnou silou, protože byste mohli adaptér nebo i celý robot poškodit. Nechte pracovat strouhací bubny, jsou dostatečně ostré.

Závěrečné zhodnocení Kenwood KMC570 06

Během používání a nutno říct i dost zátěžových testů se nám nepovedlo najít nějaké závažné problémy, které by vadily při používání. Plusy a mínusy ukazuje následující tabulka. Více informací o všech typech Kenwood Chef a srovnávací tabulky najdete v horním menu pod označením Kenwood.

Plusy Mínusy
+ výkonný motor – cena za dokoupitelné příslušenství
+ rozšířitelný o dokoupitelné příslušenství – náročný na umístění
+ nezáleží na množství surovin, poradí si i s málem – uši pracovní nádoby
+ planetární míchání – kryt pracovní nádoby
+ dokonalý lis na bobuloviny
+ teplotně odolný bytelný mixér

Robot Kenwood KMC570 06 patří do ucelené řady kuchyňských robotů Kenwood řady Chef – jednotlivé verze se od sebe liší pouze dodávaným příslušenstvím.

Fotogalerie


Autor recenze: Radomír Pavelka | Publikováno: | Štítky:

Již není možno přidávat komentáře. Diskuze byla uzavřena.


Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2024 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top