Kuchyňský robot Kenwood Prospero

Recenze
Recenze a test Kenwood Prospero KM266

Řada kupujících se před nákupem kuchyňského pomocníka dívá především na cenovou relaci a teprve potom na obsah příslušenství. Prospero patří k základní řadě značky Kenwood, která má ještě klasickou konstrukci s planetárním systémem míchání, ale zaujme právě cenou. Pojďme se tedy blíže podívat na to, co za částku cca 5500,- Kč dostaneme.

Co nalezneme v balení

Po objednání v eshopu nebo koupí v kamenném obchodě obdržíme krabici o rozměrech 69 cm x 39 cm x 42,5 cm (š x v x h) a hmotnosti 10,16 kg. Samotný výrobek je společně se vším příslušenstvím zabalen do dvou krabic vložených do sebe – transportní a pak originální od Kenwoodu. Po rozlepení krabic a otevření, je hned v prolisu polystyrenu nahoře vidět drobné příslušenství a návody. Sundáním horního krytu se dostaneme k samotnému robotu, který se tísní dole společně se zbývajícím příslušenstvím. V příslušenství pro 266 je balónová metla na sníh, K metla, hnětací hák, nerezová mísa s kapacitou 4,3 l, kryt na mísu, mlýnek na maso, plastový mixér o kapacitě 1,5l, citrusovač o kapacitě 1,4 l, food processor se 6 nerezovými kotouči a odšťavňovač. V krabici samozřejmě najdete i manuály (samozřejmostí je čeština) a cd s kuchařkami. Vše je pečlivě zabaleno v sáčcích a dalších obalech. Robot se ve velké krabici docela „ztrácí“. Jeho trojúhelníkový tvar působí malým kompaktním dojmem. Celé tělo je z plastu. Jedinými kovovými díly jsou krouhací nože, nože na sekání, mlýnek na maso, háky a samozřejmě mísa, která má ovšem vespod plastový díl na přichycení ke konstrukci robota. Jednotlivé části robota i příslušenství jsou precizně zpracovány, nikde nic na první pohled neodstává, nepřečnívá.

kenwood-prospero-krabice


Videorecenze


Kenwood Prospero a praxe

Po vybalení a uklizení obalů se hned pouštím do zkoušení a testování. Jak je mým zvykem, návod nechávám bokem a zkouším na vlastní pěst. Manuál přichází na řadu až mnohem později. Jednak rád zkouším nové věci a pak si chci ověřit, zda je výrobek jednoduchý na ovládání a zvládne jej ovládat i starší člověk bez problémů. V tomto případě se mi však robot nechtěl rozběhnout – motor se nedal roztočit. Už jsem to málem vzdal a vzal do ruky návod, ale svou zarputilostí jsem to nevzdal a robot se nakonec dal do práce. V čem byl zádrhel? Oproti vyšším řadám robotů značky Kenwood, je Prospero doslova prošpikováno ochrannými pojistkami. Pokud pojistka, nebo spíše všechny pojistky nejsou zajištěny, motor se nerozběhne. Jen u mixéru jsem napočítal 4. A to je dobře, přece jen v kuchyni se dost často motají také malé děti, které chtějí pomáhat. Tady robot získává první plusové body. Jakmile jsem pochopil princip pojistek, již nic nebránilo sestavení a zkoušení jednotlivých příslušenství. Na robotu jsou u všech krytů trojúhelníčky, ty musí směřovat proti sobě, tím jsou pojistky zajištěny.

Rozměrově je robot menší. Jeho rozměry 31,5cm x 24cm x 28,5cm (š x v x h) v kuchyni moc prostoru nezaberou. Oproti vyšším řadám Kenwoodu se vše pohodlně vejde i na výšku – i po připojení mixéru tak máte dost prostoru na manipulaci s přidávanými surovinami pod horními poličkami kuchyňské linky. Má výklopné rameno do kterého jsou integrovány 3 přípojná místa – jedno zespod pro hnětení, šlehání, míchání a připojení mlýnku na maso; další dvě shora pro připojení mixéru, citrusovače, food processoru, odšťavňovače, případně dalšího dokoupeného příslušenství, např. mlýnku na bylinky. Co kam přijde ukazuje potisk na horním víku – viz obrázek. Veškeré příslušenství se pouze nasazuje (do zaklapnutí) nebo drobným pootočením zaaretuje. Pootočením se uchytí více méně pouze kryty a nástroje, které mají v sobě pojistku.

 

maximalni-vybava

Jako první jsem zkoušel šlehání a následně hnětení. Spodní přípojné místo je opatřeno gumovou čepičkou. Ta se sundává jen v případě použití mlýnku na maso nebo při nasazování metel. Určitě ji používejte a nezapomínejte na ni (viz dále). Bílky nebo i řídké těsto robot umíchá bez problémů. V následující tabulce jsou uvedeny maximální hodnoty. Důrazně doporučuji je nepřekračovat. Ne že by je motor neutáhl, problém je jinde.

Co všechno zvládne

Koláčové těsto – řídké 1,6 kg
Tuhé těsto (všechny suroviny) 500 g
Mouka na výrobu pečiva 450 g
Vaječné bílky 8

U šlehání bílků nebo míchání řídkých věcí je dobré použít přiložený kryt. Ze předu má násypné místo a tak není problém za chodu přidávat další suroviny. Bohužel není uzavíratelné  u zvlášť řídkých těst může docházet k rozstřiku. Robot nemá problém s menším množstvím.

Po bílcích jsem zkoušel tuhé těsto. Metlu jsem vyměnil za hák. Tabulka maximálních hodnot ukazuje maximum 450 g mouky, recept na sladké rohlíky mluví o obsahu 700 g. Zajímalo mě, zda výrobce záměrně hodnoty nepoddimenzoval, nebo případně, zda lze robota takto krátkodobě použít. Vyzkoušel jsem to. Po nasypání všech surovin, dojde k základnímu promísení bez sebemenších problémů. Jakmile však těsto ztuhne a je potřeba jej dále hníst, nastává problém. Motor si s těstem lehce pohrává, je dostatečně výkonný, bohužel konstrukce se začne otřásat, celé rameno se kývá  hýbe až máte pocit, že se každou chvíli musí urvat. Proto jsem těsto ani nedopracoval a raději jej svěřil Kenwood Chef Premium, jehož recenzi tady také najdete. Hnětat těsto jsem navíc zkoušel bez zmiňované ochranné gumy. Těsto se na hák nabalovalo a po háku jakoby šplhalo a mělo snahu se dostat i do přípojného bodu. Z hygienických ale i funkčních důvodu je vhodné gumu použít. Přece jen následné rozmontování a vyčištění by nebylo nic příjemného. Po těchto zkušenostech nedoporučuji, ani krátkodobě, použití většího množství surovin, než uvádí tabulka.

Kenwood-prospero-km266-hnetaci-hak

Dlouho jsem pátral po důvodu dodání dvou nástrojů na takřka stejné využití – citrusovač a odšťaňovač. Nejprve jsem zkoušel odšťavňovač. Zkoušel jsem jej na pomerančích. Konstrukce je bytelná, dokonce vypadá obdobně, jako když si koupíte samostatný odšťavňovač, ale funkčně… nic moc. Odšťavňovač se nasazuje na zadní horní přípojný bod. Je to plastová nádoba s vývodem na šťávu a držákem kelímku. Uvnitř je jemné síto s ostrými výstupky, které by mělo oddělit šťávu od dužniny. Celé to uzavírá víko, přes které vkládáme ovoce, případně zeleninu. Mezi víkem a sítem je poměrně velký prostor, který má odvádět odšťavněnou dužninu do spodní části nádoby. Po vložení pomerančů se ovšem dužnina 2-3x otočí po sítě a pak velkou odstředivou silou vyletí do spodní části. Do kelímku tak odteče jen pár ml. Nepomůže pomalý ani rychlý chod odšťavňovače. Po rozebrání je ve spodní části dužina ještě dost mokrá a odkapává z ní šťáva. Nepomůže ani druhý případně třetí průchod. Zkoušel jsem i ostatní ovoce, ale nepodařilo se mi najít takové, které by bylo lépe odšťavněné. Všechno mělo stejný výsledek. Osobně si myslím, že je tento nástroj k ničemu. Na citrusy můžete použít citrusovač, ale co ostatní? Kdyby raději výrobce investoval více času a financí do pořádného odšťavňovače a citrusovač zrušil úplně. Citrusovač totiž využijete jen při větším počtu odšťavňovaného ovoce. Neumím si představit, že by jej někdo použil na jeden citrón do čaje. To je vhodnější použít klasický ruční plastový citrusovač, prodávaný už před rokem 89. Doma máme krásný zelený s bílou hlavou. 🙂

K mlýnku na maso, mixéru nebo food processoru nemám moc velkých připomínek. Mlýnek je kovový s plastovou násypkou. Ve výbavě jsou pouze 2 protlačovací kotouče. Bohužel při testování jsem právě neměl k dispozici ruční klasický mlýnek a tak nemůžu říct, zda jsou kompatibilní. Pro mlýnek je však důležitý silný motor a ten tenhle robot má. Mixér je bohužel jen plastový a tak bude mít problém s vařícími potravinami. Food processor je obdobná nádoba jako odšťavňovač. Dolů je možno nasadit sekací nůž, případně jej vyjmout a nahoru nasadit řezací kotouče pro krouhání a strouhání, ať už jemné nebo hrubé. Pomocí kotoučů připravíte velmi rychle hranolky, nastrouháte brambory na bramboráky, nastrouháte (nakrouháte) zeleninu na plátky nebo na nudličky.

Kenwood-prospero-km266-v-kuchyni

Závěrečné zhodnocení Kenwood Prospero

Při testování jsem stále narážel na pomyslné srovnání s vyššími řadami Kenwoodu, se kterými mám zkušenosti. Bohužel tady se to moc srovnávat nedá. Každá řada je určena do jiné kuchyně a pro jiné použití. Vyšší řadu si pořídí rodina s dětmi, která hodně peče. Kdežto Prospero použije nepečící rodina anebo starší generace a singl osob, které sice pečou, ale nepotřebují připravit větší množství a spokojí se s málem. Na co je Prospero opravdu odborník je příprava strouhané, krouhané zeleniny, hranolků, přípravu drinků, atd.

Plusy Mínusy
+ velké příslušenství v základní sadě – zbytečný citrusovač
+ velký počet rychlostí – nedokonalý odšťavňovač
+ planetární systém míchání – plastové tělo a převody
+ neotřelý vzhled – nevyužitý výkonný motor
+ snadná údržba  
+ propracovaný systém ochrany – pojistky  
+ dokoupitelné příslušenství  

Fotogalerie


Autor recenze: Radomír Pavelka | Publikováno: | Štítky:

Komentáře uživatelů

  1. Petra K

    Já nejvíc oceňuju food processor. Perfektně nastrouhá zeleninu, připraví hranolky. V případě sekací nožů se mi ještě nestalo, aby to motor neutáhl. Zkoušela jsem paštiku podle receptu na webu a robot utáhl bez problémů totálně plnou nádobu.

    28.1.2013 at 8:47
  2. Katka

    Dobry den,
    v prvom rade by som sa chcela podakovat, ze super recenziu! Som rada, ze som zabludila na tieto stranky. Uvazujem nad kupou Prospera KM266. Ale prave som zistila, ze je uz aj KM287. Prosim o radu, ktory by ste mi odporucili kupit.

    Dakujem 🙂

    3.5.2013 at 8:50
  3. Katka

    Jeej, dakujem za rychlu odpoved! Urcite ocenujem sklo a nie plast, takze tiez sa priklanam k tomu KM287.
    Co je ale na skodu je, ze v ramci prislusenstva je aj ten odstavovac, ktory sa mi uz na pohlad nepaci a urcite ho nepouzijem. Pre mna je to kopa zbytocneho plastu a je to velmi neekologicke. Suhlasim s tym, co pisete v recenzii, ze radsej mohli vyrobcovia investovat do nieco ineho ako do odstavovaca 😉

    3.5.2013 at 8:51
  4. Radomír Panna

    Dobrý den,
    záleží na použití. Oba jsou takřka stejné. Liší se pouze v v mixéru – 266 má plastový mixér, 287 skleněný. A jak jsem si všiml, výrobce teď začal dodávat k 287 i skleněný multi mlýnek. Pokud se chystáte častěji mixovat, nebo mixovat horké potraviny, rozhodně doporučuji mixér skleněný. Je hodně bytelný a jen tak něco jej nepřekvapí. Sám jsem byl jeho konstrukcí překvapen. S multi mlýnkem osobní zkušenost nemám, ale určitě se hodí například na bylinky. Za sebe bych tedy doporučil spíše KM287.

    3.5.2014 at 8:50
  5. Danka

    dobrý deň,chcela by som sa spýtať na údržbu…či treba robot niečím mazať,lebo v poslednej dobe cítim pri miešaní-šľahaní zápach/akoby šiel bez oleja/ neviem si nájsť príručku. ďakujem za odpoveď

    1.10.2014 at 17:21
    • Radomír Panna

      Dobrý den, Danko.
      Manuál naleznete zde. V návodu není žádná zmíňka o mazání. Pokud by robot jel na sucho, bez oleje, spíše by se enormně zahříval. Nevím, jak jej máte dlouho, ale pokud jej máte tzv. v záběhu, pak se může objevit zápach oleje. Při recenzích jsem si toho všiml např. u Ety. Pro jistotu byste mohla zavolat na servis – odkazy najdete zde

      1.10.2014 at 17:34
  6. Danka

    ďakujem za veľmi skorú odpoveď :-)) robot mám asi 6 rokov na začiatku pri šľahaní-miešaní mi išiel v pohode,ale neskor prepúšťal olej na zhybe ramena a teraz sa prehrieva a cítiť z neho zápach taký prehriaty motorový alebo ako to mám opísať.Ďakujem za manuál a kontakty.prajem pekný deň

    2.10.2014 at 7:05
  7. Rosťa

    Kde prosím seženu kotouč na hranolky. Všichni o tom píšete ale k prosperu nic nevidím. Mám 287.

    3.11.2014 at 22:21
  8. Jirka

    Máme robot KM266 u kterého jsou 3 krouhací kotouče. Ty jsou ale celkem hrubší a moje žena by chtěla i kotouč s jemnějším krouháním. Kde se, jestli se vyrábí, dá koupit.

    Jirka

    24.1.2016 at 12:56
    • Radomír Panna

      Dobrý den, Prospero se prodává jako celek. Bohužel příslušenství jsem nikde nezaznamenal. Zkuste se pozeptat v autorizovaném servisu.

      25.1.2016 at 8:56
  9. Marta

    po 5 letech mi nechce naskočit..jako kdyby neměl elektřinu…mám Kenwood KM287
    v čem může být chyba?

    20.5.2016 at 15:12
  10. Květa

    Též jsem měla problém s naskočením Kenwoodu – nižší řada po 7 letech, odešla
    elektronika – oprava v Praze 1600,- Kč (autorizovaný servis), ale bohužel nyní po roce opět má problémy, naskočí, když vypnu, nelze jej znovu nastartovat. Možná pojistky na robotu, ale zvažuji koupi jiného robotu.

    28.6.2016 at 15:15
  11. Jarda

    Dobrý den.Po koupi modelu prospero 280 jsem zjistil pár nedostatků.1,talíř struhadla na strouhanku je z tenčího materiálu a má tendenci se při již malém zatlačení se ohýbat a tím dochází ke špatnému strouhání,oddělují se velké kusy.2,masomlýnek má velký prostor mezi podávacím šnekem a tělem masomlýnku.Po pokusu mlýt maso toto téměř nešlo neboť jak jsem později zjistil nůž mlýnku nedosedal celým ostřím na řeznou plochu a maso se téměř nemlelo.Dosedal jen na vrcholcích nožů a tím se vytvořily rýhy do řezné plochy.Díky tomu se maso neřezalo a tudíž o nějakém mletí nemůže být řeč.Když to porovnám s téměř sto let starým ručním mlýnkem na maso tak ten ruční je kvalitou o třídu vejš.

    4.11.2017 at 15:47
  12. Marcela

    Bohužel jsem tímto robotem totálně zklamána 🙁 po 3 letech přestal fungovat, začal mít problémy se zapínáním, nejprve to bylo na 10tý pokus, pak na 20tý a ted když se podaří tak možná 1 pokus ze sta se rozběhne 🙁 Bohužel v něm našel technik v servisu tzv. „kazítko“. Takže jsem touto značkou velmi zklamána, navíc se omlely plastové trny, na který se nasazuje kávomlýnek a už se protáčí převod a nemele. Uvnitř pouze kovový převod od motoru, jinak vše v plastu bez jakékoli vazelíny, mazání………….Takže za mě Kenwood už nikdy, ale jaký další robot si vybrat?

    21.1.2018 at 22:02
  13. Martin Vít

    Tak pokud se Vám také robot nerozbíhá po 3 – 5 letech tak se nedivte. Konstrukce řídící elektroniky je zoufalá. Ve snaze ušetřit na elektronice je celý obvod napájen přímo ze sítě přes kondenzátor a odpory. I když je robot vypnutý je tento obvod pod napětím pokud je robot v zásuvce. Po čase foliový kondenzátor C1 degraduje a sníží svojí kapacitu. Díky tomu se pak robot nerozbíhá. Pro kutili je to ten žlutý foliový kondenzátor C1, 470nF / 250V~ kategorie X2. Kdy6 to vyměníte tak to zase chvíli poběží. Je to součástka za pár desetikorun a zničí Vám to mixér za tisíce. Prostě „kurvítko“. Kdyby místo toho použili malý transformátorek, fungovalo by to leta a cena by přitom byla max o 100 Kč větší. Fakt mě štve jakým způsobem se dneska designuje spotřební elektronika. Pak nemají být všude haldy elektrošrotu Dofám že to někomu pomůže. Já nad tím strávil celý den, překreslováním schématu zapojení :). PS jsem HW Designer, trochu „lepší elektroniky“ jako jsou lékařské a průmyslové počítače… Takže o elektronice něco vím 🙂

    1.11.2020 at 0:56

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2024 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top