Kuchyňský robot Moulinex Masterchef FP517

Recenze
Recenze a test Moulinex Masterchef FP517

K dnešní recenzi se mi do rukou dostal food processor Moulinex Masterchef FP517. Přiznám se, že jsem ze značky Moulinex měl obavy. Přece jen tuto značku neprovází nijak závratná pověst. Přesvědčí nás k nákupu, nebo se mu obloukem raději vyhneme? Odpověď naleznete v dnešní recenzi.

Co najdete v balení

Pokud si robot objednáte a necháte dovést, kurýrní služba doveze klasickou bílou krabici s červenými logy a fotkou robota. Graficky vyvedená krabice o rozměrech 27 x 40 x 40 cm (šířka x výška x hloubka) má hmotnost 6 kg, tj. k přenesení nebudete potřebovat větší sílu, nebo pomocníka a vše zvládnete sami.

Po rozbalení jsem postupně z krabice vytáhl základnu robota, pracovní nádobu s krytem, mixér s krytem, mlýnek na maso se šnekem a 2 kotouči, 2 krouhací a strouhací disky, disk na strouhání brambor, emulgační disk, hnětací nůž, břity na sekání, lis na citrusy, stěrku, paličku k mixéru, a kryt na disky.

Součásti robota

Až na drobné výjimky, je většina součástek robotu plastová. Plastové je i tělo robota, které je v barvě perleti. Zepředu, v okolí spínače, je deska imitující broušený kov. Základna je čtvercová, poměrně malá, robot tak nebude v kuchyni zabírat moc místa. Knoflíkové ovládání má dvě rychlosti + puls. Okolo spínače jsou vyobrazeny jednotlivé součástky společně s číslem(čísly), které určují maximální pracovní rychlost. Toto osobně považuji za dobrý nápad, pokud totiž nějakou činnost s robotem neděláte často, rychlý pohled vám pomůže. Otázkou ovšem je, zda konkrétně u tohoto robota nalezne větší uplatnění. Přeci jen 2+1 rychlosti není nijak velký počet. Uvnitř se skrývá motor o výkonu 750W.

Hlavní pracovní nádoba je o objemu 2,2 l. Kryt má velký násypný otvor. Není tak potřeba vkládané potraviny krájet na drobné kousky. Nádoba se používá ke šlehání a hnětání. K tomuto účelu slouží nástavec, který je taktéž plastový. Bohužel na první pohled nepůsobí bytelným dojmem. Dále se nádoba používá společně s disky na krouhání a strouhání zeleniny a brambor. Využívá se také na sekání surovin, např. bylinek nebo zeleniny (cibule). Poslední využití je použití lisu na citrusy.

Mixér o objemu 1,25l je dodáván včetně filtrační vložky, která se hodí na odfiltrování ovocné dužiny. Mixér je možno použít s filtrem nebo bez něj.

Mlýnek na maso má několik částí – plastovou převodní část, kovový tubus se šnekem, nožem a děrovacím kotoučem a plastovou násypku.

Jak se s ním pracuje

Jako první jsem vyzkoušel strouhání pomocí krouhací a strouhacích disků. Montáž není nijak složitá. Disky zvládají hrubé i jemné strouhání. Bohužel prostor mezi mísou a diskem je značně velký a tak se dost často stávalo, že dovnitř vlítaly nezpracované kusy. Nejvíce mi to vadilo u strouhaných brambor, kdy těsto obsahovalo značné množství nenastrouhaných kusů. Následným přebíráním jsem strávil tolik času, že kdybych brambory nastrouhal ručně, bylo by to rychlejší. Obdobné to bylo i u strouhanky.

Další součást, kterou jsem vyzkoušel, byl mlýnek na maso. Smontování bylo sice trošku složitější, což ale až tak nevadilo – chce to cvik a pak je to již v pohodě. Horší to bylo s výsledkem mletí. Maso sice mlýnek umlel, ale při práci doslova stříkal všude kolem.

Po této dvojité negativní zkušenosti jsem neměl moc chuti dále zkoušet. Mixér však již fungoval bez chyby. Nenašel jsem nic, co by nějak snižovalo užitnou hodnotu. Filtrační sítko na dužninu fungovalo dobře.

Na konec testu jsem si nechal hnětení. Jelikož plastový nástroj ve mně od začátku nevzbuzoval nějaké sympatie, nečekal jsem, že bych těsto uhnětl. Spíš jsem čekal, že se metla při hnětení zlomí. Rozhodně nedoporučuji překračovat množství doporučované výrobcem. Já vyzkoušel maximální množství. V manuálu jsem našel hnětení 0,6 kg po dobu maximálně 30 s. Nevím, co tím chtěl výrobce říct, ale uhníst těsto do 30 s? To chce pomalu zázrak a to je nemožné. Hraniční čas jsem tedy zavrhl a sledoval jak si robot s hnětením poradí. Trvalo to déle, než je u jiných robotů obvyklé, a těsto bylo potřeba ještě v ruce dopracovat.

Při všech činnostech se mi zdála hladina hluku, oproti konkurenci, docela značná.

Co všechno zvládne

Tuhá těsta 0,6 kg po dobu 30 s
Hotový koláč 0,6 kg po dobu 30 s
Mouka na výrobu pečiva 0,6 kg

Závěrečné zhodnocení Moulinex Masterchef FP517

Robot jako celek sice na první pohled vypadá hezky a ostudu v kuchyni neudělá, na druhý však působí jako „levná Čína“ – samý plast. Použití je místy tragické. Rozhodně bych jej nedoporučoval pro každodenní zátěž. Na to jsou určeny jiné kuchyňské roboty. V našich recenzích si určitě vyberete ten správný.

Použití Moulinex Masterchef FP 517 bych viděl v domácnostech, kde často připravují koktejly, lisují citrusové plody, případně strouhají a krouhají zeleninu, u které nevadí nerovnoměrná velikost.

Plusy Mínusy
+ velikost – mlýnek na maso
+ filtr v mixéru – zpracování
  – plastové součásti

Fotogalerie


Autor recenze: Radomír Pavelka | Publikováno: | Štítky: ,

Komentáře uživatelů

 1. Monika

  Děkuji za doporučení. Koupila jsem ho podle vaší recenze a jsem jím nadšena.

  31.5.2013 at 8:54
 2. Lada

  Děkuji za příkladnou recenzi, která mi jen potvrdila, co mě u mého modelu (bez mlýnku na maso) trápí, a tou je příšerná funkce strouhání.
  Je to hlavní důvod proč hledám jiný food processor.Líbí se mi Philips HR 7776/90. Můžete mi potvrdit, že je na tom se strouháním líp? Kdysi jsem vlastnila robot Philips HR7710 a ten takové problémy neměl…Robota využívám hlavně pro tuto funkci, děkuji Vám za odpověď.

  31.1.2015 at 0:29

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2021 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top