Recenze
Recenze a test Philips HR7628/00

Pro další recenzi jsme si vybrali Philips HR7628/00. Malý levný kompaktní food processor. Jaký je, co je možné od něj očekávat, co vše zvládne? Vše se dozvíte v recenzi. Součástí jsou i videa a fotogalerie z testování. Aktualizováno v březnu 2021

Z e-shopu dorazil malý balík o rozměrech 25,5 x 42,0 x 32,0 cm a hmotnosti 3,8 kg. Rozbalování je vidět na videu. Z krabice postupně vytáhnete plastovou nádobu food processoru společně s jejími nástavci – trn na který se nasazuje emulgační disk, sekací a hnětací nůž, dále pak deska s nástavci pro krouhání a strouhání. Nástavce jsou celkem 3. V příslušenství je ještě mixér.

Tělo robota je bílé, podstavec šedý. Jelikož je robot hodně lehký, určitě přijdou vhod 4 přísavky. Celému tělu vévodí velký kruhový ovladač, který má 2 rychlosti + jednu pulzní. Žádné jiné ovládací prvky na těle nejsou. Robot není nijak hlučný, výrobce uvádí hladinu hluku 85dB.

_IGP2130Hlavní nádoba je z pevného průhledného plastu, na boku má vyznačeny dvě stupnice – litry a šálky. Objem naměříte od 200 do 1500 ml, šálky pak od 1 do 6. Uprostřed dna je trn, na který se nasazuje plastové prodloužení, na které se pak nasazují nástroje – disky, nože. Aby robot mohl pracovat, nádobu je potřeba uzavřít víkem. To má standardní plnící otvor. Nic velkého ani malého. Víko je rovněž plastové, stejně tak i pěchovací nástavec. Nástavec se dá použít jako odměrka. Odměříte s ní 100 – 200 ml.

V podstatě se dá říct, že krom sekacích nožů a nástavců na krouhání, strouhání je vše plastové. Plastový je i mixér – menší nádoba s ocelovými noži vespod. Mixér zvládne potraviny do teploty 80°C, zvládne bez problémů i led. Na stěně je, stejně jako na hlavní nádobě, měrná stupnice. Tady lze měřit od 125 do 1000 ml, nebo od 1 do 4 hrníčků. Ve víku je nalévací otvor. Jeho ucpávka může sloužit také jako odměrka – na 10 až 40 ml.

Testování

Testovat jsme začali strouháním zelí. Půlka malé hlávky červeného zelí byla nastrouhána velmi rychle. Množství bylo sice na hraně, možná mírně za hranou, protože ke konci již byly znát snížené otáčky a také vytahování disku bylo komplikovanější. Ke konci robot i znatelně vibroval. On tedy vibroval od začátku, ale ke konci ty vibrace byly až nepříjemné. Raději tedy při strouhání zvolit menší množství a častěji vyprazdňovat pracovní nádobu, vyhnete se tak vypadávajícím zbytkům a nepořádku na pracovní desce.

_IGP2174Plnící otvor je poměrně vysoko nad samotným diskem. Měl jsem obavy, aby při strouhání nevznikali velké zbytky. Zbytečně. Surovina sice propadne, ale otáčky disku jsou dostatečně velké a pěchovadlo vždy lítající obsah zbrzdí, tím dojde k rozstrouhání i těchto zbytků. Na videu je sice vidět, že v nádobě jsou větší disky, ale pro zelí je spíše typické krouhání, než strouhání. Jiné potraviny se strouháním problém neměly.

Po vyčištění nádoby a výměně desky na krouhací, jsme zkoušeli dokrouhat zbytek zelí. Krouhání jde tak rychle, že nestačíte do vhazového otvoru strkat kusy zelí. To už vůbec nemluvím o použití pěchovadla. Krouhání je zvládnuto na 1, bez zádrhele.

Třetí deskou v sadě je deska granulovací na strouhání brambor nebo např. křenu. Ten jsme také vyzkoušeli. Bohužel sice nemůžu napsat, že strouhání křenu je v tomto případě bez slz, křen byl hodně silný, ale zase se netrápíte dlouho. Disk je společně s otáčkami dostatečně ostrý, aby si s takto tvrdou potravinou bez problémů pohrál. Co se týče zbytků, pak zbyly jen opravdu malé kousíčky.

_IGP2135Dalším úkolem jsme testovali sekací nůž. Zvolili jsme činnost v kuchyni běžnou, leč nepopulární. Zkoušeli jsme nasekat nadrobno cibuli. K tomu je potřeba využít pulzní rychlost, kdy na kratičkou chvíli několikrát sepnete. Je důležité, aby to nebylo dlouho, protože pak se cibule úplně rozmělní a to nechceme.

Druhý den jsme chtěli vyzkoušet míchání těsta, tvorbu sněhu z bílku. Proto jsme zvolili makovec, po kterém se můžeme utlouct. Recept na makovec i s celým videem najdete zde. Na tvorbu sněhu je určen emulgační disk – disk s vlnovkou. Prozatím jsem neměl možnost s takovým diskem pracovat, takže jsem byl značně skeptický, ale kupodivu po vložení 3 bílků a jeho roztočení, se sníh začal tvořit velmi rychle. Co je nepříjemné, tak při manipulaci se sněhem, jsem měl neustále pocit, že disk při naklonění nádoby vypadne a měl jsem tendenci jej přidržovat, ale to sebou nese i nepříjemnost se zapatlanými rukami. Abych měl tři ruce – jednou držet místu, druhou disk a třetí pak vytahovat sníh.

S řídkým těstem si plastový hnětací nůž poradil docela snadno. Bez problémů vmíchal do těsta i sníh. Na tuhé těsto jsme pak neměli odvahu, přece jen robot byl v zápůjčce a museli jsme ho bez poškození vrátit. Podle návodu by jej měl robot zvládnout.

Poslední, co jsme zkoušeli byl mixér. Jak je řečeno výše, vládne tekutiny do 80°C. Mimo ně si poradí i s ledem. Připravit tak koktejl není problém, stejně tak různé kaše pro nejmenší.

Mytí

Ve všech případech, které jsme testovali stačilo součástky opláchnout pod tekoucí vodou a bylo umyto. Výrobce uvádí, že je možné části mýt i myčce. To nám ale přijde vcelku jako zbytečné.

Závěr

Philips HR7628/00 je malý skladný food processor, který na kuchyňské lince určitě nebude překážet. Jeho síla je v rychlosti nakrouhání a nastrouhání zeleniny. Mixování nebo i lehká těsta mu nečiní problémy. Díky velikosti jej využijí především samostatně žijící osoby, páry, případně rodiny s nenáročným přístupem k vaření.

Záporem je ztížené vytahování těsta z hlavní nádoby, kdy nože, disky zůstávají v nádobě a nejsou kdovíjak pevně přichyceny, při naklonění nádoby vypadávají. Další problém může být víko hlavní nádoby, ve kterém ulpívají krouhané suroviny. Ty z něj dostanete až mytím, což se nám zdá jako zbytečné plýtvání. Čas pak prověří plasty, zda vydrží bez škrábanců a známek opotřebení. Kladem je pak určitě zabezpečení proti úrazu, kompaktnost, lehkost. Doporučujeme také další recenze kuchyňských robotů.

Fotogalerie


Komentáře uživatelů

 1. Jiří Jambor, Wintrova II č. 582, 530 03 Pardubice

  Kuchyňský robot Philips HR 7762/00
  Dobrý den,
  potřebuji nový spodní uzávěr s vrtulkou a těsněním k mixeru. Už netěsní.
  ( tento díl je znázorněn u podobných robotů na obr. č.. 9/29 )
  Poraďte, kde tento díl mohu sehnat.
  Děkuji za informaci.
  S pozdravem
  Jiří Jambor,Pardubice, tel. č. : 607761501

  16.2.2020 at 15:12
 2. Simona Bozděchová

  Dobrý den,
  mám koupený kuchyňský robot Philips HR 7958, lze k tomuto robotu přikoupit lis na bobulovité ovoce,který je v saďa HR 7974?
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem
  Simona Bozděchová

  10.6.2020 at 14:10

Informace

Provozovatel: Ludmila Pannová
e-mail: info[et]kuchynsky-robot.info

Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem provozovatele.

Slovenská verze – Kuchynský robot – rady, testy a recenze

Copyright © 2012 - 2021 | Všechna práva vyhrazena | Kuchynsky-robot.info

To Top